Cep Telefonlarıyla Tanıdığımız İlk Oyunlar

Cep Telefonlarıyla Tanıdığımız İlk Oyunlar

Cep telefonları günümüzdeki halleriyle olmasa da çok uzun yıllardır günlük hayatta yerini almıştı. Kısa vadede ciddi teknolojik gelişmelerle, büyük bir sıçrayış yaşayan telefon sektörü, eski dönemlerde de elinden gelenin en iyisini yapmıştı. O zamanlardan beri ve günümüzde de telefonlar içinde yer alan oyunlar en ilgi çekici uygulamalar olmuştu. Oyunlardaki gelişimi göz ardı etmek de olmaz tabi ki. Telefonlar geliştikçe oyunlar da son derece değişti. Eskiden renksiz ekranda son derece basit şekilde hazırlanan oyunların yerini şimdilerde online bile oynanabilen, yüksek kalite grafiklerdeki oyunlar aldı. Bu oyunlar, en çok kazanan ücretsiz oyunlar listesinde boy göstererek milyonlarca kullanıcıya sunuluyor.

İlk cep telefonu oyunu ile ilgili en tuhaf olan şey ise icat edilen ilk telefonla beraber gelmemiş olmasıdır. Şimdilerde Google Play ve AppStore kullanarak indirdiğimiz oyunlar; o zamanlarda telefonun içinde geliyordu. 1997 yılında çıkan Nokia 6110 ile yılan oyunu revaçta olsa da aslında içinde oyun olan ilk telefon bu değildi. Mobil Oyun Bulunduran İlk Telefon

Genel olarak herkes Nokia 6110 ile birlikte ilk oyunun da çıktığı kanısındadır ancak bu doğru değildir. 20 yıl önce üretilen Hagenuk MT-2000 içinde mobil oyun barından ilk cep telefonudur. Bundan 3 yıl kadar sonra son derece ünlü olan snake oyunu, Nokia 6110 ile birlikte çıkmıştır.

Hagenuk MT-2000 isimli telefon birçok özelliğiyle ismini altın harflerle yazdırmış bir teknoloji. Şuan bakıldığında her ne kadar son derece demode görünse de zamanında oldukça efsaneydi. Telefonun üretimini yapan firma Danimarkalıydı ve bu telefon aynı zamanda da ilk yumuşak klavye ile ilk dahili anteni de içeriyordu. Geçmiş yılların en efsanevi oyunu tetrisi içinde bulunduran Hagenuk MT-2000, günümüz mobil oyunların şuan ki seviyelerinde olmasın ciddi bir katkı sağlamıştır.

Şimdilerde akıllı telefon ismiyle moda olan telefonlara inat, aynı firma akılsız telefonlar üretmeye devam etmektedir. Görüldüğü gibi firma, bugün ki teknolojiye ne kadar katkıda bulunmuş olsa da bu teknolojiden uzak kalmayı tercih ederek son derece radikal bir karar almış. Bunun yanında gelişmiş grafik özellikli oyunların yanı sıra daha basit özelliklerde Flappy Bird gibi oyunlar da seviliyor. Bu oyun oldukça basit özelliklere rağmen büyük bir hayran sayısına ulaşmıştır. Ardından Flappy Bird yapımcısından farklı bir oyun yeniden gündeme gelmişti. Tanınan İlk Oyunlar

Cep telefonlarının günlük yaşantımıza yerleşmesiyle birlikte mobil oyunların kullanımında ciddi bir artış söz konusu olmuştur. Şimdilerde isminin bile hatırlanmadığı eski mi eski oyunlar, o dönemlerin efsaneleri halindeydi. O dönemlerin en ilgi çekici oyunun yılan oyunu olduğunu inkâr etmek büyük haksızlık olacaktır.

Snake: İngilizce ismiyle bu şekilde bilinen oyun, dilimize yılan ismi ile aktarılmıştır. Hemen her telefonda kendine yer edinen bu efsanevi oyunu, oynamayan kişi sayısı oldukça azdır. Mobil oyunların atası olarak ifade edilebilen oyunda, amaç yemleri yiyerek yılanı mümkün olduğunda büyütmektir. Minicik ekranlarda zor şartlarda oynan bu oyun, günümüzde İOS ve Android alanlarında yepyeni versiyonlarıyla hala oynanmaktadır.

Space Impact: Nokia ile tanınan oyunun teması, başka bir evrende geçmektedir. Belli bir doğrultuda ilerleyen uzay gemisinin karşısına çıkan engellerden kurtulmak üzerine kurulu oyunda çeşitli ekstra güçler de edinilebiliyordu. Günümüzde bu isimle oynanmaya devam etmese de kurgu açısından benzeri olan sayısız oyun bulunmaktadır.

Prince Of Persia: Siemens markasıyla cep telefonlarında yer alan ve halka tanıştırılan oyun, mobil oyun alanının bir üst boyuta taşınmasına aracı olmuştu. Pers prensini o dönemde minicik bir ekran içinde kontrol etmeye çalışmak ne kadar zor olsa da verdiği keyif göz ardı edilemez.

Bounce: Renkli ekranlı Nokia telefonun, insanlığa sunduğu oyun sayısız parmağı harap etmiştir. Yılan oyunundan sonra en fazla ilgi çeken oyun olma özelliğini taşıyan bounce oyununda temel kırmızı bir toptur. Oyundaki amaç bu kırmızı topun engelleri aşarak belirlenen hedeflere ulaşmasını sağlamaktır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Gelecek Vaat Eden Altcoin’ler: BGL Nedir, Nasıl Alınır?

Gelecek Vaat Eden Altcoin’ler: BGL Nedir, Nasıl Alınır?

Profesyonel İstanbul Evden Eve Nakliye Hizmetleri

Profesyonel İstanbul Evden Eve Nakliye Hizmetleri

Çiçek Göndermek Artık Çocuk Oyuncağı

Çiçek Göndermek Artık Çocuk Oyuncağı

Bitcoin Ponzi Mi?

Bitcoin Ponzi Mi?

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir