İş Güvenliği Bilinci ve Önemi

İş Güvenliği Bilinci ve Önemi

Son yıllarda bir çok firma iş güvenliği konusunda oldukça hassaslaşmıştır. Bunda ard arda yaşanan büyük kazaların etkisi de olmuştur. Fakat bununla birlikte yeni yürürlüğe giren iş güvenliği yasalarınızda etkisi oldukça büyüktür. Özellikle inşaat ve fabrika ortamlarında çalışan işçiler oldukça yüksek risk barındıran ortalarda bulunabilmektedir. Bu aşamada iş güvenliği uzmanları devreye girer ve o ortamın mümkün oldukça minimum derecede tehlike arz etmesini sağlar. Bununla birlikte işçilerin bilinçlendirilmesi de oldukça önemlidir.

Sadece ortamsak, riski minimuma indirmek yeterli olmaz. Buna ek olarak işçilerinde risk faktörleri açısından bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekir. Buna ilk yardım eğitimi de dahildir. İlk yardım oldukça önemli bir eğitimdir. Özellikle riskli ortamlarda çalışan işçilerin bu eğitimi alması gerekir. Ancak bu şekilde acil bir durumda yaralıya soğuk kanlı yaklaşabilirler. Bazı durumlarda yaralıya hızlı müdahale etmek yaralının hayatının kurtulmasını sağlayabilirken, bazı durumlarda tam aksi şekilde hiç müdahale etmemek ve mümkünse yaralının kıpırdamamasını sağlamak gerekir. İşçilerin bu iki durumu ayırt edebilmesi oldukça önemlidir. Bu şekilde acil bir durumda hem kendi hem de arkadaşlarının hayatlarını kurtarabilirler. Bu konuda İzmir iş güvenliği uzmanları oldukça başarılır.

Zaten iş güvenliği İzmir de oldukça ilerlemiştir. Bir çok firma oldukça bilinçlidir. Bu sayede kazalar oldukça azalmış ve yaralanma sonucu oluşan ölümlerde bununla paralel olarak azalmıştır. Bu da iş verenlerin olduğu kadar işçilerinde bilinçlendirilmeye ihtiyaç duyduklarını gösterir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Sıradan Cep Telefonları Toplu Sms Gönderiyor mu?

Sıradan Cep Telefonları Toplu Sms Gönderiyor mu?

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir