Fildişi Sahili’ne Gideceklere Tavsiyeler

Fildişi Sahili’ne Gideceklere Tavsiyeler

Fildişi Sahili Afrika kıtasının batısında yer almaktadır. Yamoussouk idari ve politik başkenti ve aynı zamanda ülkenin dördüncü en büyük şehridir. Bununla birlikte, Abidjan ekonomi sermayesi olarak hizmet vermektedir. Barış Leydim Bazilikası fildişi sahili sınırları içerisinde bulunan dünyanın en büyük bazilikasıdır. Ülke Kakao’nun en büyük ihracatçısı ve kahve çekirdeklerinin en büyük üreticilerinden biridir.

Fildişi Sahili Vizesi İçin Ne Yapmalı?

Fildişi Sahili’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının fildişi sahili vizesi almaları zorunludur. 2 Ocak 2014 tarihi itibarıyla “e-vize” uygulaması ile www.snedai.com sitesi üzerinden online fildişi sahili vizesi başvurusu yapılabilmektedir.

Sınır kapısında aşı kartı sorulabileceğinden Sarıhumma aşısını yaptırmak zorunludur. Aşı Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne bağlı seyahat sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Fildişi Sahili Uçak, Gemi ve Tren Bileti

THY’nın Abidjan’a direk seferleri bulunmaktadır. 8 saate yakın uçak yolculuğunun ardından Abidjan’a ulaşmak mümkündür. Dönemsel olarak fildişi sahili uçak bileti fiyatları farklılıklar gösterse de gidiş-dönüş genel olarak 2500 TL’nin üstünde olmaktadır. Hemen hemen her mevsim fildişi sahili uçak bileti bulmak mümkündür.

Fildişi Sahili’nde Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Seyahatinizde fildişi sahili gezi rehberi size yardımcı olacaktır ancak tur dışı bir gezi düşünenler için bu yerleri görmeden dönmemelidir.

  • Müzeler: Grand Bassam (Ulusal Kostüm Müzesi), Fildişi Sahili Musée des Vécévisions (Ulusal Müze) Ulusal Kostümleri müzesi
  • Milli Parklar: Abokouamekro Oyun Rezervi, Comoé Milli Parkı, Îles Ehotılés Milli Parkı, Mount Nimba Sıkı Doğal Koruma Bölgesi, Tai Milli Parkı.
  • Dağlar: Mount Richard-Molard (her iki ülke için en yüksek zirve, Fildişi Sahili ve Gine)

Bunun dışında katedralleri ve Çamaşırcılar mahallesi fildişi sahili gezi rehberi olanların fildişi sahilinde gezilecek yerler içine dâhil etmesi gereken diğer yerlerdir.

Fildişi Sahillerindeki UNESCO Dünya Mirası Listesi

  • Büyük Bassam Tarihi Kenti Grand Bassam, fildişi sahili ilk başkenti idi, kent şimdi bir UNESCO Dünya Mirası Listesi.
  • Comoé Ulusal Parkı, Batı Afrika’nın en büyük korunan alanlarından biri.
  • Mount Nimba Sıkı Tabiat Varlıkları, Dağlı Nimba Sıkı Tabiat Varlıkları dağ zincirinin hâkimiyeti altındadır ve en dikkat çekici hayvan ve bitki popülasyonlarının orijinal ve çeşitlerini içerir.
  • Tai Milli Parkı, Batı Afrika’nın birincil tropikal ormanının son büyük kalıntılarından biri olarak fildişi sahilinde gezilecek yerler arasında sayılabilir.

Fildişi Sahili’nde Yenilecek Yemekler Listesi

Garba ve Alloco gibi fildişi sahili yemekleri içerisinde en ünlüleridir denebilir. Özel bir et karışımından yapılan “shougouilla” yemeği de diğer yemekleridir. Abidjan şehrinde güzel ve uygun restoranlar mevcuttur. Sokakta satılan yemekler de temiz ve lezzetlidir. Ülkede bolca balık bulunduğundan bol bol balık da yenilebilir. Ayrıca fildişi sahili yemekleri pirinç, patates ve ekmek içerdiği gibi Fransız mutfağı da yaygındır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Gelecek Vaat Eden Altcoin’ler: BGL Nedir, Nasıl Alınır?

Gelecek Vaat Eden Altcoin’ler: BGL Nedir, Nasıl Alınır?

Profesyonel İstanbul Evden Eve Nakliye Hizmetleri

Profesyonel İstanbul Evden Eve Nakliye Hizmetleri

Çiçek Göndermek Artık Çocuk Oyuncağı

Çiçek Göndermek Artık Çocuk Oyuncağı

Bitcoin Ponzi Mi?

Bitcoin Ponzi Mi?

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir